picie kawy

Czy kawa jest zdrowa, czy dobrze pić kawę, w jakich sytuacjach sprawdza się kawa? Choć niewiele osób zadaje sobie takie pytanie, jaki wpływ na nasz organizm ma kawa, to mimo wszystko warto jest wiedzieć kilka rzeczy na ten temat, dla samej świadomości, gdyż wszystko jest dla ludzi, lecz w przesadzonych ilościach odbija się negatywnie na naszym organizmie.

Kiedy pić kawę i jak pić?

Gdy wstajesz rano, z pewnością nic ci się nie chce. Mało jest ludzi, którzy wstają o 6 rano z potężnym zapałem do pracy. Kawa posiada swoją magiczną moc w postaci kofeiny, która po dostarczeniu do organizmu, dostarcza nam energii na cały dzień… Czy na pewno tak jest? Jeśli pijemy 1-2 kaw dziennie, to z naszym organizmem nic specjalnego się nie dzieje, pod warunkiem, że są to delikatne, nieprzesadzone kawy. Dostarczamy odpowiednią ilość kofeiny do naszego organizmu, przez co jesteśmy pobudzeni, pełni energii i gotowi do pracy. Kawa posiada niesamowite właściwości, których z pewnością nie odpuści sobie 85% ludzi. Negatywne skutki jakie można doznać przez zbyt dużą ilość wypitych filiżanek, lub kubków kawy, to przede wszystkim próchnica na zębach. Jeśli uwielbiacie swój piękny biały uśmiech, to zbyt duża ilość pitej kawy ci w tym nie pomoże. Kawa może uszkodzić nasze zęby ze względu na jej kwaśny odczyn, dodatkowo tworzy szorstki, lepki nalot na zębach, który tym bardziej sprzyja przyklejaniu się bakterii i rozwojowi próchnicy. Temperatura pitej kawy jest również bardzo istotna. Bardzo gorąca kawa może poparzyć błony śluzowe w jamie ustnej, a bardzo wysoka i bardzo niska z kolei przyczynia się do powstawania pęknięć szkliwa, a te w dalszej kolejności mogą prowadzić do odłamywania się fragmentów szkliwa. Polifenole zawarte w kawie powodują nieestetyczne przebarwienia zębów, powstawanie plamy i zażółcenia szkliwa zębów. Dodatkowo kawa wypłukuje wapń z naszego organizmu, dlatego przyczynia się tym samych do tego, że są one bardziej podatne na działanie bakterii i szybciej rozwija się w nich próchnica. Do tematu należy podchodzić z delikatnym dystansem.

Wpływ kawy na samopoczucie

Zbyt duża ilość dostarczonej kofeiny do organizmu, powoduje złe samopoczucie bez jej dostarczania. Kawę bez skrupułów można zaliczyć do używek, takich jak papierosy, alkohol itp. Jest w jakimś stopniu uzależniająca i z perspektywy osób, które mnie otaczają, bez dwóch zdań jestem w stanie stwierdzić, iż większość ludzi nie wytrzyma dłużej, niż jeden dzień bez kawy. Ciągłe jej picie powoduje zmniejszenie produkowanej adrenaliny przez organizm. Gruczoły dokrewne odpowiadające za produkcje adrenaliny przez wgląd na to, iż dostarczana jest kofeina z zewnątrz, nie dostarcza nam takiej ilości adrenaliny, jaką jest w stanie wyprodukować podczas normalnego odżywiania. Dodatkowo trzeba zaznaczyć, iż w związku z piciem zbyt dużej ilości kawy, wraz z jej odstawieniem mogą nastać bóle głowy, bardzo złe samopoczucie, niechęć do życia i normalnego funkcjonowania