Jeśli jesteś oszołomiony mnóstwem kawy od 3zł do 12 zł, oto jedna prosta sztuczka, która pomoże ci ustalić, czy kupowana kawa jest paloną kawą wysokiej jakości.

Wystarczy postawić jedną łyżkę kawy na szklance wody z lodem. Jeśli kawa pozostanie na powierzchni wody i nie wypłynie do wody po kilku minutach, zostanie odpowiednio upieczona. Jeśli zostanie wypłukany, to jest albo przepalony, albo niedopalony. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego ta sztuczka działa.

Jak smakuje kawa wysokiej jakości

Kawa wysokiej jakości powinna zrównoważyć kwasowość, słodycz i gorycz w jednym łyku, o gładkim smaku i bez nut.

To złożony sposób stwierdzenia, że ​​dobrej jakości kawa powinna dobrze smakować. Nie powinien smakować spalony, zwęglony ani surowy. Powinien mieć złożone i dopracowane smaki. To nie powinno smakować bez smaku. Nie powinien smakować zbyt słodko, gorzko lub kwasowo. Powinien być gładki na języku. Może mieć owocowe, kwiatowe lub ziemiste smaki. To powinno sprawić, że będziesz chciał kolejnego łyka, bez cukru i mleka.

Co robi dobrą pieczeń

Wysokiej jakości filiżanka kawy świeżo palonej składa się z trzech części: dobrych ziaren kawy, dobrego palenia i dobrego systemu parzenia. Z tych trzech części pieczenie może być najważniejsze, a tuż obok produkcja fasoli.

Proces palenia nadaje charakterystyczny smak kawy, powodując zmianę ziaren zielonej kawy i rozszerzanie jej smaku, zapachu, gęstości i koloru w wyniku kilku reakcji chemicznych. Lżejsze pieczenie pozwolą fasoli wykazywać więcej oryginalnego smaku, co oznacza smak wytworzony w fasoli przez jej różnorodność, glebę, wysokość i warunki pogodowe. W ciemniejszych pieczeniach smak samej pieczeni staje się tak dominujący, że trudno jest odróżnić pochodzenie fasoli.