co warto przeczytać na mature

Każdy wie, że matura to jeden z najważniejszych egzaminów w naszym życiu. Od niego zależy całe nasze życie. Oczywiście ci bardziej zaradni poradzą sobie w życiu bez matury. Mam namyśli takie osoby, które stawiają na rozwój i w przyszłości wykorzystają swoje umiejętności np. otwierając własną firmę. Mało jest takich osób, które rzeczywiście podejmą się tego wyzwania, ale trzeba mieć na uwadze, że takie osoby istnieją. Jednak większość osób stawia początkowo na szkolnictwo, następnie wybierają się na wymarzone studia, robią wszystko by je zdać z dobrym wynikiem, po to by znaleźć dobrze płatną prace. Jednak do tego przystąpimy, bo nadal na naszej drodze stoi matura. Oczywiście wszystkie argumenty dotyczące

Czy studia są potrzebne?

Jestem jedną z tych osób, które stawia na rozwój osobisty. Choć zdałem maturę nienagannie i udałem się na studia, to z przykrością muszę stwierdzić, że po 3 miesięcznym stażu w firmie informatycznej, nauczyłem się więcej jak po 1,5 roku na studiach. Jest to przykre ale prawdziwe. Oczywiście wszystko zależy od uczelni, wykładowców oraz od tego, jakie podejście mamy do nauki. Czasy się zmieniły i w dzisiejszych czasach studia nie dadzą nam 100% pewności, że znajdziemy dobrą pracę. Potrzebna jest tutaj zaradność. Większość dużych firm wymaga portfolio i wkład własny. Sam papier o wyższym wykształceniu podniesie naszą wartość w oczach pracodawcy, jednak priorytetem są umiejętności. Jednak jeśli zależy nam na wykształceniu i nauce na jednym z najlepszych uniwersytetów, to naszym zadaniem będzie zdanie matury z dużym wynikiem.

Jakie lektury przydadzą się na maturze?

Mógłbym krótko napisać, że jeśli chcesz zdać maturę z polskiego na 100%, to lepiej przeczytać wszystkie książki. Oczywiście jest to prawda, ale nie jest to konieczne. Jeśli jesteś osobą, która umie posługiwać się wiedzą, to wiesz, że możesz wykorzystać te najistotniejsze książki. Zawierają one wiele elementów i cech, które możesz wykorzystać podczas egzaminu. Taką książką jest np. „Lalka” napisana przez Bolesława Prusa. Przedstawia ona wartości, takie jak wzbogacenie się oraz biedę. Przeżycie nieszczęśliwej miłości, przedstawia cechy fałszywych osób i tego, jak życie może nas potraktować. Opowieść zawiera bardzo wiele ciekawych sytuacji, do których możemy się odnieść podczas niekomfortowego pytania. Kolejną powieścią jest „Tango”. Choć książkę można uznać za banalną, to łamie ona pewne stereotypy. Dla przykładu posłużę się postacią Eugienii, która pomimo swojego wieku, zachowuje się jak nastolatka. Świadczy o tym ubiór czy sposób w jaki bohaterka się wypowiada. „Pan Tadeusz” to kolejna lektura, która może ci się przydać na maturze. Mówi ona o nadziejach na pokonanie rosyjskiego zaborcy i odzyskanie własnego państwa, opisuje obyczaje i życie szlachty, ukazujący losy wybranej grupy społecznej, zwykłych przeciętnych ludzi.

Jakie powieści warto poznać?

Ostatnie dwa przykłady, również mogą wpłynąć na wynik końcowy matury. Pierwszym z nich jest książka pt. „Mały książę” napisany przez Antoine de Saint-Exupéry. Opowiada ona o dążeniu do celu, o kłamstwach i o tym, że pomimo trudnych momentów w życiu, nigdy nie należy się poddawać. Mały książę opuścił swoją planetę tylko po to, by dowiedzieć się, czego róża tak naprawdę chce. Pomimo iż starał się o nią, spełniał jej potrzeby, to i tak zawsze czegoś brakowało, a winę zwalał tylko na siebie. Ostatnią książką, której ekranizacja zwykle pojawia się w telewizji na Święta Bożego Narodzenia, jest „Opowieść Wigilijna”. Historia opowiada o Ebenezer Scrooge, czyli o postaci, która nienawidzi świąt. Uważa że całe te święta są fałszywe, ludzie uśmiechają się do siebie, życzą zdrowych, wesołych świąt a w rzeczywistości nie trawią siebie nawzajem. Jego podejście zmienia się jednak z czasem, gdyż duchy, które go odwiedziły pokazały mu, jak ludzie go postrzegają, jakie zdanie ma na jego temat rodzina i o tym jak może skończyć, gdy nie zmieni swojego podejścia. Książka aż się prosi o wyciągnięcie wniosków w postaci metamorfozy. Nie tyczy się to tylko świąt, ale życia codziennego. Książka bądź ekranizacja warta polecenia, w szczególności dla osób, które mają jakiś problem np. z nałogiem i szarą codziennością.

Podsumowanie

Lektury wymienione w tym wpisie to nie wszystkie, które przyszło mi przeczytać oraz powtórzyć, ale te, które po przeanalizowaniu wszystkich tematów moich znajomych, rzeczywiście miałyby sens i w wartościowy sposób przedstawiłyby nawet najbardziej skrajny i trudny temat. Jest wiele lektur, które można by było wykorzystać podczas egzaminu, ale jest to już kwestia indywidualna każdego z nas.