czytanie książek

Znam wiele osób które lubią czytać książki. Oczywiście jest to duża mniejszość w porównaniu do tych, którzy ich nie czytają. Są to jednak osoby, które niejednokrotnie rezygnowały z tytułów, ze względu lektur, które obowiązują w szkole. Zatem tu rodzi się pytanie, czy zwykłe książki, które nie są w obiegu lektur przydadzą się na maturze?

Czy czytanie książek wpłynie na wynik matury?

Książki mają niesamowitą moc, która wpływa na wyobraźnie, słownictwo oraz kreatywność. Zacznijmy może pierwsze od matury pisemnej. Wszystko jest zależne od tematu jaki dostaniecie podczas jednego z najważniejszych egzaminów. Zwykle trzeba się odnieść do jednej z obowiązkowych lektur, ale nie jest wykluczone, że nie będziecie mieli okazji skorzystać z innych książek

Kolejna rzecz, która przyda się na maturze pisemnej a także na ustnej. Osoba która będzie obeznana w książkach zdecydowanie będzie miała bogatsze słownictwo, niż osoba, która podchodzi do matury tylko po to, bo rodzice mu kazali. Tej zalety nie da się nauczyć z dnia na dzień i przypuszczam, że takie coś zostanie docenione przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Stres na maturze ustnej potrafi spowodować paraliż. Jeśli jest osoba, która źle reaguje na stres, może to skutkować u niego jąkaniem, zapominaniem podstawowych słów itd. Osoby, które czytają książki, pomimo, iż przechodzą stres, to dużo prościej sobie z nim poradzą. Jak wcześniej wspomniałem, książki wpływają na wyobraźnie, dlatego dużo łatwiej jest odpowiedzieć na jakieś pytanie.

Na maturze ustnej możecie zawsze skorzystać z książki, która nie należy do obiegu lektur. Warto jest znać podstawowe lektury takie jak „Lalka”, „Chłopi” czy „Tango”. Jeśli już wylosujecie temat, to zwykle jest obowiązek odnieść się do literatury, natomiast reszta argumentów zwykle odnosi się do tekstów kultury. Jak wiedzie, tekstem kultury jest dosłownie wszystko. Rzeźba, plakat, książka czy film. Jeśli jednak jesteście zwolennikami książek, to skorzystajcie z tego, podkreślając to słowo, bo na pewno zostanie to docenione.