dzieci z książką

Każdy rodzic wie, że dzieci rozwijają się schodkowo, czyli każde zachowanie jest poprzedzone rozwojem. Początkowo dziecko płacze z powodu braku pokarmu, później dlatego że usiłował wstać ale wywrócił się, a następnie dlatego, że nie kupiło się kolejnej zabawki. Na pewnym etapie rozwoju naszego dziecka, nie należy myśleć tylko o kolejnych zabawkach do kompletu czy słodkościach. Rodzic powinien zadbać o rozwój dziecka na płaszczyźnie intelektualnej, kreatywnej oraz społecznej. Wysyłamy dziecko do przedszkola, gdzie uczą go podstawowych czynności, takich jak czytanie, pisanie, rysowanie, wspólnych zabaw z dziećmi itp. W pewnym etapie, dziecku należy podsunąć książkę, która dodatkowo wpłynie na jego wyobraźnie oraz kreatywność

Jakie zachęcić dziecko do czytania książek?

Dla dzieci czytanie książek początkowo może okazać się nudne. Nasze pociechy mają bardzo dużo energii, którą zdecydowanie wolałby wykorzystać na zewnątrz bawiąc się w berka czy w chowanego. My jako rodzic szczególnie musimy zadbać o to, by zainteresować dziecko książką. Można to zrobić dając mu jakaś krótką bajeczkę z obrazkami. Od czegoś przecież trzeba zacząć, a taka książeczka zaciekawi oko naszej pociechy a dodatkowo sam dociekliwie będzie sprawdzać, jak potoczyła się historia głównego bohatera. O kolejne książki powinno już zadbać polskie szkolnictwo wprowadzając do życia malca lektury. Co do lektur zdania są podzielne. Jedni je tolerują inni twierdzą, że lepszą opcją byłoby wprowadzenie nowych książek do obiegu literatur. Choć książki z ubiegłych wieków przedstawiają nam historię Polski, pozwalają nam wyobrazić sobie naturę i tamtejsze życie, to zdecydowanie jestem za tą drugą opcją. Na historię o Polsce przyjdzie jeszcze pora, a póki co w szczególności przyda się umiejętność czytania, rozumienia niektórych słów oraz umiejętność wyobrażania sobie tego, co autor miał na myśli.

Ciekawą opcją by zachęcić malca do czytania kolejnych stron jest nagroda. Dzieci je uwielbiają, więc skoro dostają je za dobre zachowanie, to dlaczego nie wykorzystać ich na tej płaszczyźnie. Dziecko chętniej będzie siadało do książek, częściej będzie pokonywało kolejne strony z nadzieją, że w nagrodę dostanie coś słodkiego. Dziecko w ten czas nie będzie rozpieszczane a nagradzane, tak jak jest to w życiu codziennym np. w pracy.

Podsumowanie

Charaktery dzieci są różne, jedni będą bardziej podatni na książki, gdyż rozwijanie wyobraźni będzie sprawiało im dużo frajdy a inne będą reagowały na książkę z niechęcią i nudą. W tej kwestii każdy musi się ze mną zgodzić, gdyż pewnych rzeczy nie przeskoczymy. Tak jest ze wszystkim, lecz zależy to wszystko od podejścia rodzica. Jeśli odpowiednio rozegrasz to psychologicznie, to malec przysiądzie do książki i z uśmiechem na buzi będzie pokonywało kolejne strony.